Kuchnia

Jak podłączyć zmywarkę?

zmywarka

Zmywarki coraz częściej stają się nieodłącznym elementem naszych kuchni, przynosząc korzyści takie jak oszczędność czasu, zmniejszenie zużycia wody i energii elektrycznej. Dostępne są różne modele o szerokości 45 lub 60 cm, mogące pomieścić od ośmiu do dwunastu kompletów naczyń. Dzięki temu, bez trudu możemy dobrać zmywarkę idealnie dopasowaną do naszych potrzeb oraz rozmiarów kuchni.

Przygotowania przed instalacją zmywarki. Na co zwrócić uwagę?

Instalacja zmywarki nie jest wyjątkowo trudna. W większości przypadków podłącza się ją tylko do zimnej wody, chociaż niektóre modele dopuszczają podłączenie do ciepłej (maksymalnej temperatury 60°C), co może obniżyć zużycie prądu na jej podgrzewanie.

Woda powinna spełniać standardy wody pitnej. Nie powinna zawierać dużych ilości żelaza czy manganu oraz nie może być zbyt twarda, ponieważ to wpływa na jakość zmywania i może uszkodzić urządzenie. Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie tych parametrów przed instalacją i zainstalowanie odpowiednich filtrów jeśli to konieczne. Przepływ wody w instalacji powinien wynosić 10-15 l/min, a jej ciśnienie – spełniać normy dla danego modelu (informacje te znajdują się w instrukcji i zazwyczaj mieszczą się w granicach od 0,1 do 1 MPa).

Pomożemy Ci również w tym: jak zamontować zmywarkę do zabudowy?

Jak prawidłowo podłączyć zmywarkę: instalacja wodno-kanalizacyjna

Wodne i kanalizacyjne punkty podłączenia powinny znajdować się za zmywarką lub w jej pobliżu. Należy zapewnić łatwy dostęp do nich. W miejscu, gdzie planujemy postawić zmywarkę, musimy przewidzieć instalację wodną z zamontowanym na końcu zaworem zaciskowym o średnicy 1″ z końcówką do węża lub specjalnym zaworem – przeznaczonym do podłączenia pralek i zmywarek – zaworem kulowym lub z głowicą ceramiczną. Przy podłączaniu zmywarki do zaworu, potrzebujemy węża doprowadzającego wodę do zmywarki. Zmywarki są dostarczane z takim wężem. Zazwyczaj posiada on zawór zwrotny, chroniący sieć wodociągową przed zanieczyszczeniem wodą ze zmywarki, czyli tzw. układ Aquastop.

Jak podłączyć zmywarkę do sieci wodociągowej

Najbardziej bezpośrednim sposobem dostarczenia wody do zmywarki jest połączenie z baterią kuchenną, a odprowadzenie ścieków do syfonu kuchennego. Komponenty niezbędne do zainstalowania zmywarki, takie jak zawór czerpalny o trzech drogach 1”, przedłużka 1”, uszczelki oraz element syfonu zlewozmywakowego z bocznym podłączeniem, są dostępne w większości sklepów oferujących artykuły do instalacji.

Standardowo, zmywarki są wyposażone w węże doprowadzające i odprowadzające wodę (o długości 1,2 – 1,5 m). Jeżeli jednak węże okażą się za krótkie (na przykład gdy zmywarka jest oddzielona od zlewozmywaka przez szafki), wówczas konieczne będzie ich wymienienie na dłuższe.

Instrukcje dotyczące instalacji zmywarki krok po kroku

  1. Zamknij główny zawór wodny w domu.
  2. Usuń baterię a kran z zimną wodą wyposaż w zawór trójdrożny.
  3. Dodaj przedłużkę do ciepłego przewodu wodnego.
  4. Nie zapomnij o umieszczeniu uszczelek.
  5. Zainstaluj baterię z powrotem.
  6. Przyłącz wąż do zaworu poboru wody.

Instrukcje dotyczące instalacji zmywarki

Jeśli mamy do czynienia z baterią na sztyft, procedura połączenia jest taka sama. Zdecydowanie lepiej jest jednak to zrobić pod umywalką – na ten sposób rura zmywarki będzie niewidoczna. Zanieczyszczoną wodę ze zmywarki najlepiej jest skierować do syfonu umywalkowego.

Aby to zrobić, powinniśmy wymienić górną część tego syfonu na część z bocznym przyłączem, na którym umieszczamy odpływowy wąż zmywarki. Aby zapobiec odpadnięciu tego węża, możemy go zabezpieczyć taśmą klejącą.

Zobacz również jak zabudować lodówkę?