Zmywarki coraz częściej stają się nieodłącznym elementem naszych kuchni, przynosząc korzyści takie jak oszczędność czasu, zmniejszenie zużycia wody i energii elektrycznej. Dostępne są różne modele o szerokości 45 lub 60 cm, mogące pomieścić od ośmiu do dwunastu kompletów naczyń. Dzięki temu, bez trudu możemy dobrać zmywarkę idealnie dopasowaną do naszych potrzeb oraz rozmiarów kuchni.
Przygotowania przed instalacją zmywarki. Na co zwrócić uwagę?
Instalacja zmywarki nie jest wyjątkowo trudna. W większości przypadków podłącza się ją tylko do zimnej wody, chociaż niektóre modele dopuszczają podłączenie do ciepłej (maksymalnej temperatury 60°C), co może obniżyć zużycie prądu na jej podgrzewanie.
Woda powinna spełniać standardy wody pitnej. Nie powinna zawierać dużych ilości żelaza czy manganu oraz nie może być zbyt twarda, ponieważ to wpływa na jakość zmywania i może uszkodzić urządzenie. Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie tych parametrów przed instalacją i zainstalowanie odpowiednich filtrów jeśli to konieczne. Przepływ wody w instalacji powinien wynosić 10-15 l/min, a jej ciśnienie – spełniać normy dla danego modelu (informacje te znajdują się w instrukcji i zazwyczaj mieszczą się w granicach od 0,1 do 1 MPa).
Pomożemy Ci również w tym: jak zamontować zmywarkę do zabudowy?
Poprawna instalacja zmywarki: konfiguracja hydrauliczna
Przyłącza do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej powinny znajdować się za lub w bezpośrednim sąsiedztwie urządzenia, co umożliwia wygodny dostęp. W miejscu planowanego ustawienia zmywarki konieczne jest przygotowanie instalacji hydraulicznej zakończonej zaworem śrubowym o średnicy 1″ ze złączem do węża albo specjalnym zaworem dedykowanym do podłączeń pralek i zmywarek – najczęściej kulkowym lub ceramicznym. Do połączenia maszyny ze źródłem wody potrzebny jest wąż doprowadzający wodę, który zazwyczaj jest dołączony do zestawu wraz ze zmywarką. Często taki przewód posiada zawór zwrotny zabezpieczający instalację przed cofaniem się zużytej wody, znany jako system Aquastop.
Jak podłączyć zmywarkę do instalacji wodociągowej
Najłatwiejszym rozwiązaniem na doprowadzenie wody do zmywarki jest jej bezpośrednie połączenie z baterią kuchenną, natomiast odprowadzanie ścieków należy poprowadzić do syfonu przy zlewozmywaku. Niezbędne elementy instalacyjne, takie jak zawór trójdrogowy 1”, przedłużka o średnicy 1”, uszczelki oraz syfon z bocznym wyjściem, można zakupić w większości sklepów oferujących asortyment hydrauliczny.
Standardowo, zmywarki są wyposażone w węże doprowadzające i odprowadzające wodę (o długości 1,2 – 1,5 m). Jeżeli jednak węże okażą się za krótkie (na przykład gdy zmywarka jest oddzielona od zlewozmywaka przez szafki), wówczas konieczne będzie ich wymienienie na dłuższe.
Instrukcje dotyczące instalacji zmywarki krok po kroku
- Zamknij główny zawór wodny w domu.
- Usuń baterię a kran z zimną wodą wyposaż w zawór trójdrożny.
- Dodaj przedłużkę do ciepłego przewodu wodnego.
- Nie zapomnij o umieszczeniu uszczelek.
- Zainstaluj baterię z powrotem.
- Przyłącz wąż do zaworu poboru wody.
Wskazówki dotyczące montażu zmywarki
W przypadku baterii z sztyftem sposób podłączenia pozostaje identyczny. Zaleca się jednak wykonać instalację pod umywalką — dzięki temu przewód zasilający zmywarkę będzie niewidoczny. Zużytą wodę ze zmywarki najlepiej odprowadzić do syfonu odprowadzającego wodę spod umywalki.
Aby to zrobić, powinniśmy wymienić górną część tego syfonu na część z bocznym przyłączem, na którym umieszczamy odpływowy wąż zmywarki. Aby zapobiec odpadnięciu tego węża, możemy go zabezpieczyć taśmą klejącą.
Zobacz również jak zabudować lodówkę?