Kuchnia

Montaż zmywarki do zabudowy

naprawa zmywarki

Instalacja zmywarki, czy to wbudowanej, czy wolnostojącej, musi być wykonana zgodnie z określonymi procedurami – urządzenie musi być podłączone do sieci wodnej, odpływowej oraz zasilania elektrycznego. Istotne jest również precyzyjne ustawienie poziomu zmywarki, solidne przymocowanie jej do blatu i sąsiednich szafek, a także profesjonalny montaż frontu meblowego. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać skomplikowane, jednak tak nie jest. Kluczem jest skupienie na detalach i unikanie skrótów. Dowiedz się, jak prawidłowo podłączyć i zainstalować zmywarkę w zabudowie.

Czy instalacja zmywarki jest procesem, który można zrealizować samodzielnie?

Zdecydowanie tak, w przeciwieństwie do montażu piekarnika czy kuchenki gazowej, które wymagają specjalistycznych umiejętności, instalacja zmywarki jest procesem, który możesz przeprowadzić samodzielnie. Daje to duże możliwości oszczędności i daje Ci kontrolę nad całym procesem. Po przeczytaniu tego artykułu na pewno staniesz się ekspertem w tej dziedzinie!

Zanim rozpoczniesz montaż zmywarki, upewnij się, że masz prawidłowo przygotowane instalacje wodno-kanalizacyjne i elektryczne. Ważnym elementem jest punktu dostępu do zimnej wody umiejscowiony na wysokości około 60 cm od podłogi (najlepiej, jeśli jest on położony obok zmywarki, w sąsiedniej szafce; w ten sposób zyskujesz łatwy dostęp i możliwość szybkiej reakcji w przypadku awarii). Jeżeli dysponujesz termostatem, na przykład w pompie ciepła lub bojlerze, i Twoja zmywarka jest przystosowana do pracy z wodą o maksymalnej temperaturze 60°C, możesz wykorzystać punkt dostępu do ciepłej wody. Konektory węża zmywarki są zazwyczaj zakończone nakrętką o średnicy ¾ cala, co powinno odpowiadać również zaworowi w instalacji hydraulicznej.

Zwróć uwagę na długość węża zmywarki (zazwyczaj 1,5 m). Jeżeli jednak punkt dostępu do wody znajduje się dalej, być może będziesz potrzebować nowego, dłuższego węża.

Innym kluczowym elementem jest odprowadzanie wody – z rurą kanalizacyjną o średnicy co najmniej 40 mm. Powinien on być usytuowany na wysokości 30-50 cm od podłogi, najlepiej obok zmywarki. Dlaczego? Ponieważ rura kanalizacyjna i wąż odpływowy zmywarki nie powinny zabierać miejsca za urządzeniem.

Oczywiście, sprzęt AGD potrzebuje podłączenia do sieci energetycznej – w tym przypadku o napięciu 230V. Gniazdo musi być uziemione i usytuowane na wysokości co najmniej 30 cm od podłogi i 60 cm od punktu dostępu do wody. Powinno ono znajdować się około 20-30 cm na bok od zmywarki, w żadnym razie za nią (po przesunięciu urządzenia do ściany istniałoby ryzyko przegrzania wtyczki). Jeżeli gniazdo jest zlokalizowane dalej, powinniśmy unikać stosowania przedłużaczy i rozgałęźników, co jest zaznaczone w instrukcjach obsługi producentów zmywarek. Podkreślają oni również konieczność prawidłowego uziemienia urządzenia.

Zanim umieścisz zmywarkę wbudowaną w kuchennej niszy

Instalacja i konfiguracja wbudowanej zmywarki będą znacznie prostsze, jeśli aranżujesz nową kuchnię od podstaw. Proces ten można podzielić na etapy: najpierw zaplanowanie rozmieszczenia mebli oraz urządzeń i przewidzenie miejsca na połączenia, a następnie dopasowanie niszy do wybranej zmywarki. Prace te będą wygodniejsze do wykonania w pustym pomieszczeniu, gdzie łatwiej przeprowadzić niezbędne instalacje.

Sytuacja staje się bardziej skomplikowana, gdy meble kuchenne są już na miejscu, a front starego szafek, który został zastąpiony przez zmywarkę, nie pasuje do wymiarów drzwi urządzenia. Jeśli stary front jest niższy, warto rozważyć zakup zmywarki z widocznym panelem sterowania (który wymaga mniej drewna do wbudowania niż zmywarka z ukrytym panelem). Jeśli szafka składała się z szuflad, jej front nie będzie do wykorzystania. W tym przypadku warto pomyśleć o zakupie zmywarki wbudowanej z drzwiami wykończonymi w inox, albo wybrać i zamontować panel meblowy, który będzie pasować do reszty zabudowy. Nowa płyta meblowa może jednak różnić się odcieniem, nawet jeśli jest w fabrycznym tym samym kolorze (ze względu na ekspozycję na promienie słoneczne).

Zanim umieścisz zmywarkę wbudowaną, zastanów się też, którędy poprowadzić przewody wodne i elektryczne od urządzenia do punktu podłączenia w ścianie i/lub w syfonie. Wybierz dla nich najprostszą ścieżkę, unikaj zagięć w przewodach hydraulicznych czy zagięć wtyczki. Przewody mogą być prowadzone za meblami lub przeprowadzone przez nowo wycięty otwór w bocznej ściance szafki zlewozmywakowej, która znajduje się obok zmywarki.

Jak podłączyć zmywarkę?

Procedura instalacji zmywarki krok po kroku

Zanim przystąpisz do instalacji zmywarki, zapoznaj się dokładnie z instrukcją urządzenia. Wyjmij wszystkie komponenty montażowe dostarczone ze zmywarką, a także przygotuj potrzebne narzędzia i akcesoria, takie jak zacisk do węża, rękawice ochronne, śrubokręt, miarka, poziomica, i nóż do cięcia kartonu.

Zamontuj nóżki urządzenia, dostosowując dokładnie ich wysokość. Do tyłu zmywarki przyłącz węże odpływowe i dopływowe.

Dokładnie wyczyść dolną część blatu kuchennego. Na dolnej krawędzi blatu przyklej taśmę zabezpieczającą go przed parą (powinna być dołączona do zmywarki).

Odciąć dopływ wody. Zamknij zawór główny i zawór wodociągowy dopływający do zmywarki.

Na wszelki wypadek odłącz również zasilanie w gniazdkach znajdujących się w pobliżu miejsca instalacji zmywarki.

Umieść zmywarkę we wnęce. Przełóż kabel zasilający oraz węże dopływowe i odpływowe do szafki obok, blisko punktów podłączenia. Przewody nie powinny być zginane lub zaplątane.

Nadszedł czas na podłączenie zmywarki do instalacji wodnej. Przykręć końcówkę węża doprowadzającego wodę do zmywarki (upewnij się, że jest na niej uszczelka) do zaworu wodociągowego.

Następny krok – podłączenie zmywarki z systemem odpływowym. Wprowadź wąż odpływowy zmywarki na syfonie (element z bocznym przyłączem), zabezpiecz go, stosując dedykowaną opaskę lub taśmą klejącą. Jeżeli umiejscowisz wąż zmywarki bezpośrednio w odpływie ścianowym, wprowadź go do środka na odpowiednią głębokość i użyj gumowego reduktora z otworem nieco węższym niż wąż odpływowy zmywarki (analogicznie jak przy montażu pralki).

Wykonaj test wodny. Otwórz główny zawór, a następnie zawór doprowadzający wodę do zmywarki (zawsze miej pod ręką miskę i stary ręcznik dla bezpieczeństwa). Obserwuj, czy na połączeniach nie pojawiły się przecieki. Jeżeli tak, dokręć gwinty mocniej, rozważ również wymianę uszczelek. Sprawdź, czy na całej długości węża dopływowego nie ma żadnych perforacji. Wszystko w porządku? Teraz możesz przejść do kolejnej fazy prac. Włącz zmywarkę. Podłącz urządzenie do sieci elektrycznej. Uruchom program szybkiego mycia. Przez cały cykl pracy upewnij się, że wszystko funkcjonuje poprawnie (przewody są suche, dobrze zamocowane, a zmywarka pracuje bez problemów).

Zobacz także: Jak zabudować pralkę?

Autor

  • Karolina Wróbel

    Hej! Jestem Karolina i uwielbiam wszystko, co związane z lifestylem. Moją największą pasją jest urządzanie wnętrz - ciągle szukam nowych inspiracji i pomysłów, aby moje mieszkanie wyglądało jak z marzeń. Kiedy akurat nie buszuję po sklepach meblowych, to piszę artykuły, w których dzielę się swoimi trikami na piękne i przytulne cztery kąty.

    View all Tematów
Autor

Artykuły

Hej! Jestem Karolina i uwielbiam wszystko, co związane z lifestylem. Moją największą pasją jest urządzanie wnętrz - ciągle szukam nowych inspiracji i pomysłów, aby moje mieszkanie wyglądało jak z marzeń. Kiedy akurat nie buszuję po sklepach meblowych, to piszę artykuły, w których dzielę się swoimi trikami na piękne i przytulne cztery kąty.