Kuchnia

Montaż lodówki do zabudowy

zabudowa lodowki

Urządzenia wbudowane ułatwiają zarządzanie przestrzenią. Można je ulokować obok siebie lub jedno nad drugim, co pozwala zaoszczędzić miejsce w kuchni. Wkładana lodówka jest praktycznym rozwiązaniem również z wielu innych powodów. Dowiedz się, jak samodzielnie zainstalować lodówkę do zabudowy, aby działała prawidłowo i dodawała kuchni elegancji.

Jak zacząć montaż lodówki do zabudowy?

Po odebraniu paczki sprawdź czy wszystkie komponenty sprzętu są na miejscu. Jeżeli coś jest uszkodzone, brakuje lub dostrzeżesz wyciek czynnika chłodniczego, zgłoś to natychmiast. Jeżeli wszystko wydaje się być w porządku, można zacząć montaż. Ważne jest także, aby przed rozpoczęciem pracy dokładnie oczyścić wnętrze urządzenia. Lodówki do zabudowy są specjalnie zaprojektowane do montażu w szafkach kuchennych. Zazwyczaj nie mają obudowanego frontu, uchwytów ani wyświetlaczy. Różnią się od modeli wolnostojących swoją unikalną konstrukcją systemu wentylacji. Muszą być odpowiednio wentylowane, aby prawidłowo funkcjonować – w przeciwnym razie mogą się przegrzewać i działać niewydajnie, zużywając za dużo energii elektrycznej.

Instalacja wbudowanego sprzętu chłodzącego musi przebiegać zgodnie z zaleceniami producenta. Niezwykle ważne jest, aby urządzenie nie stykało się bezpośrednio ze ścianami obudowy. Lodówkę powinno się ustawić tak, aby była możliwość swobodnego przepływu powietrza do otworów wentylacyjnych, które zwykle są zlokalizowane na górze i dole urządzenia. Przyjęto, że minimalna odległość od tylnej ścianki powinna wynosić 5 cm. Z kolei margines od ścianki bocznej powinien wynosić od 5 do 15 cm, co pozwoli na swobodne otwieranie drzwi urządzenia. Wbudowanie lodówki jest możliwe, jeśli szafki są wyposażone w kratki wentylacyjne. 

Wersje do zabudowy mogą również być umieszczone w przestrzeni między dwoma przyległymi meblami. Jeżeli natomiast otwór wentylacyjny znajduje się na dole urządzenia, można go ukryć za listwą maskującą. Zwróć również uwagę, aby lodówka nie była umieszczona w bezpośrednim świetle słonecznym ani w pobliżu źródeł ciepła, takich jak kominek czy grzejnik. W takich warunkach urządzenie będzie pracować mniej efektywnie, bowiem do wentylacji zamiast chłodnego powietrza będzie używane ciepłe.

Instrukcja zamontowania zabudowanej lodówki

Etap 1: Przygotowanie do pomiaru

Początkowym krokiem jest precyzyjne ustalenie rozmiarów miejsca, które przeznaczone jest na lodówkę. Taki zabieg uchroni Cię przed pomyłkami podczas instalacji. Powinieneś dokonać pomiarów w trzech wymiarach: szerokość, wysokość i głębokość. To zapewni Ci wiedzę, czy Twoja kuchnia dysponuje odpowiednią ilością miejsca, czyli mówiąc inaczej, czy przestrzeń na lodówkę jest na tyle duża, aby ją pomieścić.

Etap 2: Przygotowanie miejsca montażu

Najpierw musisz zająć się przygotowaniem przestrzeni, w której umieścisz lodówkę, co powinno obejmować planowanie co najmniej dwóch otworów. Otwory powinny mieć głębokość co najmniej 15 cm, aby umożliwić bezpieczne zamocowanie wsporników półek przez śruby. Kluczowymi składnikami procesu montażu lodówki do zabudowy są zawiasy, które trzymają ją na miejscu.

Etap 3: Przemieszczenie lodówki

Usuń wszystkie elementy wewnętrzne, takie jak półki czy szuflady, z samego urządzenia, a drzwi zabezpiecz taśmą klejącą lub całkowicie je wyjmij, jeśli to możliwe. Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze podczas przewożenia lodówki. Z pomocą innego człowieka delikatnie postaw urządzenie pionowo na wózku, a następnie solidnie je zabezpiecz. Pamiętaj, aby nie przechylać lodówki na bok. Upewnij się, że droga do kuchni jest wolna od przeszkód i przewieźć sprzęt na miejsce instalacji. Jeżeli nie posiadasz wózka, możesz spróbować samodzielnie przenieść lodówkę, ale może to być skomplikowane, zwłaszcza w przypadku większych modeli.

Etap 4: Pozycjonowanie lodówki

Postaw lodówkę na docelowym miejscu, zapewniając odpowiednią przestrzeń do poruszania się wokół niej. Jeżeli w jakimś momencie lodówka została położona na boku, pozostaw ją na kilka godzin w pionie przed podłączeniem do sieci, aby umożliwić powrót czynnika chłodniczego do jego naturalnej pozycji.

Etap 5: Przyłączenie lodówki do sieci wodociągowej

Wiele współczesnych modeli lodówek posiada wbudowane kostkarki do lodu. Aby jednak mogły one działać, lodówka musi być podłączona do sieci wodociągowej. Po znalezieniu miedzianej rurki lub PEX, na tylnym panelu lodówki należy ją podłączyć do zaworu doprowadzającego wodę za pomocą złączek z zestawu instalacyjnego. Zazwyczaj należy nałożyć zacisk i nakrętkę na rurkę. Następnie przykręć rurkę do zaworu za pomocą klucza nastawnego. Pamiętaj, aby nie dokręcać węża zbyt mocno.

Etap 6: Połącz urządzenie ze źródłem zasilania

Po zapewnieniu połączenia lodówki z głównym źródłem wodnym należy poczekać 12 do 24 godzin przed podłączeniem jej do zasilania. Zwróć uwagę, aby przewody doprowadzające wodę i kabel zasilający nie były skręcone lub zaciśnięte. Następnie połącz lodówkę z dedykowanym gniazdem elektrycznym. Po wszystkim delikatnie przesuń lodówkę na wyznaczone miejsce.

Sprawdź również: Jak zamontować zmywarkę do zabudowy?

Etap 7: Ustawienie lodówki w pionie

To kluczowy etap zapewniający prawidłowe funkcjonowanie lodówki i jej estetyczny wygląd. Wykorzystując poziomicę do sprawdzenia, czy urządzenie jest poprawnie ustawione, a następnie dostosuj wysokość nóżek lodówki według potrzeb. Jeśli twoje urządzenie nie posiada regulowanych nóżek, postępuj zgodnie z instrukcją obsługi. Zastosuj poziomicę na górnej powierzchni lodówki i dokładnie sprawdź wszystkie krawędzie. Regulację nóżek przeprowadź za pomocą klucza. Skręć je zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby skrócić nóżki i obniżyć urządzenie. Przeciwnie, skręć je przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, aby podwyższyć lodówkę.

Etap 8: Wyreguluj drzwi lodówki

Porządnie ustawione drzwi lodówki są kluczowe dla zachowania świeżości produktów, co ma szczególnie duże znaczenie w modelach z dwoma drzwiami. Dostosowanie zawiasów pomaga w prawidłowym ułożeniu drzwi. Przy użyciu klucza nasadowego, poluzuj zawiasy na drzwiach, które są nieprawidłowo ustawione. Następnie przystaw drzwi do korpusu lodówki i dokręć zawiasy.

Etap 9: Zainstaluj półki i szuflady

Przed ponownym montażem półek i innych elementów w urządzeniu, upewnij się, że są one czyste. Następnie skoryguj ustawienia temperatury w lodówce oraz zamrażarce. Przed powrotem z jedzeniem do lodówki, pozwól temperaturze odpowiednio obniżyć się.

Jesteś ciekaw jak zabudować pralkę?

Autor

  • Karolina Wróbel

    Hej! Jestem Karolina i uwielbiam wszystko, co związane z lifestylem. Moją największą pasją jest urządzanie wnętrz - ciągle szukam nowych inspiracji i pomysłów, aby moje mieszkanie wyglądało jak z marzeń. Kiedy akurat nie buszuję po sklepach meblowych, to piszę artykuły, w których dzielę się swoimi trikami na piękne i przytulne cztery kąty.

    View all Tematów
Autor

Artykuły

Hej! Jestem Karolina i uwielbiam wszystko, co związane z lifestylem. Moją największą pasją jest urządzanie wnętrz - ciągle szukam nowych inspiracji i pomysłów, aby moje mieszkanie wyglądało jak z marzeń. Kiedy akurat nie buszuję po sklepach meblowych, to piszę artykuły, w których dzielę się swoimi trikami na piękne i przytulne cztery kąty.