Kuchnia

Jak odnowić blat kuchenny?

blat kuchnia

Laminowane blaty kuchenne cieszą się ogromną popularnością w polskich domach i apartamentach, głównie dzięki przystępnej cenie i wielu zaletom. Niemniej jednak, z upływem czasu każdy produkt traci swoją pierwotną jakość. Czy istnieje jakieś rozwiązanie na ten problem? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jak odświeżyć blaty laminowane!

Sprawdź również: wysokość blatu w kuchni

Laminowane blaty kuchenne – dlaczego cieszą się taką popularnością?

Zainteresowanie blatami kuchennymi wykonanymi z laminatu to zdecydowanie nie jest koincydencja. Tworzy się je z płyty wiórowej, którą pokrywa się wieloma warstwami papieru – decydującymi o estetyce i teksturze, a następnie pokrywamy lakierem utwardzającym. Proces ten nie jest zbytnio skomplikowany, a użyte materiały nie są szczególnie kosztowne. Znacząco wpływa to na końcową cenę, która jest znacznie niższa w porównaniu z produktami wykonanymi z naturalnego drewna, kamienia czy konglomeratu. W zamian za to otrzymujemy solidny i trwały blat, który nie obawia się zarysowań czy plam. Co więcej, nie stanowi problemu nawet woda – pod warunkiem że nie przedostanie się do wnętrza płyty. Ogromną zaletą laminatów jest ich niemal nieograniczona gama wzorów i kolorów. Są one wynikiem nadruku na warstwach papieru, dzięki czemu jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia producentów. Dzięki temu łatwo dobierzemy odpowiednie meble kuchenne, baterie kuchenne czy zlewozmywaki.

Jak zregenerować blat laminowany

Blaty kuchenne, mimo ich odporności, z czasem ulegają zniszczeniu – pojawiają się na nich plamy, rysy czy inne ślady użytkowania. Kluczem do ich długowieczności jest regularne czyszczenie i usuwanie wszelkich większych uszkodzeń. Niemniej jednak przychodzi taki moment, gdy powierzchnia blatu wymaga już tylko wymiany lub odświeżenia. Możemy wtedy wybrać jedną z trzech opcji:

Pomalowanie – najprostsze rozwiązanie, które polega na znalezieniu odpowiedniej farby i jej nałożeniu na oczyszczoną i odtłuszczoną powierzchnię blatu. Tą metodą możemy wybrać dowolny kolor, a koszt jest stosunkowo niski. Niestety, takie rozwiązanie nie jest zbyt trwałe.

Oklejanie folią – bardziej skomplikowane zadanie, które wymaga dokładnego przygotowania powierzchni. Efekt końcowy jest jednak lepszy niż w przypadku malowania, a folia jest zdecydowanie trwalsza. Możemy wybierać między folią transparentną a kolorową.

Pokrywanie płytkami – najtrwalsze rozwiązanie, ale też najdroższe i najbardziej pracochłonne. Co więcej, powierzchnia płytek nie jest idealnie gładka, a fugi mogą szybko się brudzić.

Czy warto inwestować w odnowienie laminowanych blatów?

Trzy opisane metody odnowienia blatu mają jedno wspólne – każda z nich poprawia wygląd laminowanego blatu. Mimo to zawsze warto rozważyć, czy takie działania są opłacalne. Niewątpliwie, malowanie lub oklejanie blatu folią to rozwiązanie tańsze niż zakup nowej płyty. Niemniej jednak ich trwałość jest ograniczona, a nawet najmniejsze uszkodzenia farby czy folii będą bardzo widoczne. Inaczej sprawa wygląda w przypadku pokrycia blatu płytkami. Jest to rozwiązanie o wiele trwalsze, które może przetrwać lata. Jednakże koszt takiej inwestycji jest już większy, a użyteczność nie jest tak satysfakcjonująca jak w przypadku zwykłego blatu. Dlatego wielu ludzi zaleca uciekanie się do malowania czy oklejania folią tylko w skrajnych przypadkach, traktując je jako tymczasowe rozwiązanie poprawiające estetykę kuchni, aż do przeprowadzenia gruntownego remontu. Z kolei, pokrycie blatu płytkami to rozwiązanie odpowiednie dla specyficznych aranżacji, w których taka powierzchnia jest po prostu potrzebna. Zobacz także: jak zabudować lodówkę.

Autor

Artykuły

Hej! Jestem Karolina i uwielbiam wszystko, co związane z lifestylem. Moją największą pasją jest urządzanie wnętrz - ciągle szukam nowych inspiracji i pomysłów, aby moje mieszkanie wyglądało jak z marzeń. Kiedy akurat nie buszuję po sklepach meblowych, to piszę artykuły, w których dzielę się swoimi trikami na piękne i przytulne cztery kąty.