Konstrukcja, która zakrywa pralkę, może przyjmować różne formy, w zależności od pożądanego rezultatu oraz dostępnych nam warunków do realizacji celu. Ważne jest zauważenie, że taka struktura może spełniać wiele ról. W odpowiednich okolicznościach całkowicie ukryje pralkę, aby była niewidoczna, kiedy nie jest używana. W innym kontekście może służyć jako sposób na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni i praktyczne zagospodarowanie pomieszczenia.
Instalacja pralki w niewielkiej łazience – blat łazienkowy
Wykorzystanie blatu łazienkowego jest najłatwiejszą metodą na sprytne ukrycie pralki. Pozwala nam na kreatywne wykorzystanie powierzchni nad sprzętem, na przykład w postaci obszernej półki. Idealnym pomysłem jest użycie długiego blatu, który nie tylko skryje pralkę, ale także umożliwi montaż umywalki i szafki pod nią. W efekcie otrzymujemy harmonijną, spójną zabudowę, a jeśli mamy wystarczającą przestrzeń, pod blatem znajdzie się również miejsce na kosz na pranie.
Sprawdź nasz artykuł o tym jak zabudować lodówkę?
Zintegrowana pralka – ukryta za panelem lub pod blatem
Opcje dla pralki nie kończą się na samym blacie. Istnieje możliwość wyboru rozwiązania, które pozwoli na ukrycie pralki za eleganckim panelem. Projekt obejmujący panel i blat idealnie komponuje się w pomieszczeniach, w których pod blatem znajdują się szafki łazienkowe. Panel, który skrywa pralkę, daje iluzję dodatkowych półek.
Zamiast tradycyjnych paneli, można zdecydować się na bardziej nietypowe rozwiązania. Na przykład, zamiast panelu, można zastosować lekką przesuwaną ściankę, np. ze szkła, która skutecznie ukryje pralkę. Taki element można zamontować za pomocą specjalnej prowadnicy przymocowanej do spodu blatu i niewielkiego ceownika umieszczonego w podłodze. Panele takie można również zastąpić zasłoną.
Miejsce na pralkę
Alternatywą dla blatu umieszczonego nad pralką jest specjalnie zaprojektowane miejsce, które umieszcza się nad urządzeniem. Stawiane na ziemi, zawiera boczne panele, które tworzą przestrzeń dla pralki i jednocześnie stanowią elementy zamkniętej szafki w górnej części. Takie rozwiązanie pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni nad pralką – można go zaprojektować i zbudować samodzielnie, na przykład korzystając z komercyjnie dostępnych płyt meblowych.
Szafa jako alternatywa dla szafki
Odpowiednio zaprojektowana szafa może z powodzeniem pełnić rolę schowka na pralkę. Zazwyczaj umieszcza się ją w dolnej części mebla, choć istnieje także możliwość ułożenia na niej suszarki. Jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania? Pralka jest ukryta, a na półkach powyżej można przechowywać wszystkie niezbędne środki czystości. Szafa o odpowiedniej pojemności może zastąpić kilka mniejszych szafek łazienkowych, prezentując się stylowo i stanowiąc integralny, estetyczny element wystroju wnętrza.
Poza tym to uniwersalne rozwiązanie, które można zastosować w dowolnym pomieszczeniu – nie tylko w łazience, ale także w przedpokoju czy kuchni. Wysoka szafa to znakomity sposób na ukrycie pralki w kuchni. Idealnie dopasowana do reszty mebli, pełni podwójną funkcję – nie tylko jako schowek na pralkę, ale również miejsce do przechowywania kuchennych akcesoriów. Podobnie sprawdzi się w przedpokoju, gdzie częściowo służy również jako garderoba.
Zobacz również: Jak zamontować zmywarkę do zabudowy?