Łazienka

Jakie sztuczne kwiaty do łazienki?

sztuczne kwiaty do lazienki

Warunki panujące w łazienkach często nie są idealne dla hodowli roślin. Wysoka wilgotność i częste zmiany temperatury mogą wpływać niekorzystnie na kwiaty. Niemniej jednak, jeśli marzymy o roślinnym akcencie w naszej łazience, nie musimy rezygnować z tego pomysłu. Odpowiedzią mogą być rośliny sztuczne, które obecnie dostępne są w różnych wariantach, nierzadko bardzo realistycznie imitujących te prawdziwe. Wykonuje się je z materiałów, które są przyjemne w dotyku oraz łatwe do utrzymania w czystości. Rośliny sztuczne to elegancka dekoracja, która sprawdzi się w każdej łazience.

Zalety sztucznych kwiatów w łazience

Sztuczne rośliny mają wiele plusów. Przetrwają w każdych warunkach, nawet gdy łazienka pozbawiona jest naturalnego światła. Nie potrzebują pielęgnacji, takiej jak podlewanie czy przesadzanie, a ich estetyka nie zmienia się przez lata. Są one wygodną i praktyczną alternatywą dla roślin doniczkowych. Można je też umieścić w dowolnie wybranym miejscu – w przeciwieństwie do żywych kwiatów, nie przeszkadza im nawet sąsiedztwo środków chemicznych.

Dekoracje ze sztucznych roślin

Sztuczne kwiaty możemy rozmieścić na półkach, oknie, podłodze, czy zawiesić na ścianie – nie tracą swoich liści, co czyni je nieuciążliwymi elementami dekoracyjnymi.

Ciekawym pomysłem na urządzenie łazienki jest zamontowanie wiszących doniczek z kwiatami. Szczególnie w formie szklanych kuli tworzą spektakularny efekt dekoracyjny. Są też praktyczne, ponieważ nie zabierają cennego miejsca na półkach czy parapetach.

Jeśli chcemy udekorować kwiatami łazienkowa wnękę, to wybór wazonu jest lepszym rozwiązaniem niż doniczki. Niezależnie od tego, czy w Twojej łazience będzie sztuczny mech, sukulenty czy kwitnące storczyki, wprowadzą one przyjemną atmosferę do wnętrza. Warto wybierać dekoracje, które będą harmonijnie współgrały z całym wystrojem domu i pojawią się nie tylko w jednym pomieszczeniu.

Dekoracje z żywych kwiatów

Gdy mimo wszystko decydujemy się na wybór naturalnych roślin do łazienki, to warto przy tym wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, takich jak dostęp do naturalnego światła oraz odpowiednie ustawienie i pielęgnacja kwiatów.

Kwiaty w łazience z oknem

Najlepsze miejsca do hodowli roślin to wnętrza z dostępem do naturalnego światła. Należy je wtedy umieszczać bezpośrednio przy oknach, aby mogły korzystać z padających na nie promieni słonecznych. Pamiętaj jednak, aby dobrać odpowiedni gatunek rośliny do strony świata, na które okno jest skierowane. Na przykład bromelie i maranty dobrze rosną przy oknach wychodzących na wschód lub północ, natomiast kalanchoe i róża chińska preferują położenie od strony zachodniej czy południowej. W głębi wnętrza lub za mlecznymi szybami ustawiamy rośliny preferujące cień, takie jak bluszcz, paprocie, papirusy czy aglonemy.

Kwiaty w łazience bez okna

Chociaż łazienki bez okien mogą wydawać się nieodpowiednie do uprawy roślin, w rzeczywistości istnieje wiele strategii, które można zastosować, aby umożliwić roślinom dobre prosperowanie w takim środowisku. Kluczowe jest stworzenie odpowiednich warunków świetlnych przy użyciu specjalnych lamp, które imitują naturalne światło słoneczne. Żarówki powinny być też włączone przez około 10 do 14 godzin dziennie. Najlepszymi źródłami sztucznego światła dla roślin są kompaktowe świetlówki, inaczej nazywane energooszczędnymi, a także lampy rtęciowe czy metalohalogenkowe. Alternatywą mogą być zwykłe świetlówki. Ważne, aby zainstalować lampy w taki sposób, żeby światło padało z góry na rośliny, zachowując odległość od 30 do 50 cm.

Inna możliwość to zainwestowanie w rośliny odporne na brak światła i regularne przenoszenie ich pomiędzy parapetem okna a wnętrzem łazienki. Tę metodę możemy zastosować dla roślin typu sansewieria, skrzydłokwiat, zamiokulkas oraz zielistka.

Pielęgnacja roślin w łazience 

Podczas aranżacji łazienki żywymi kwiatami konieczne jest, aby zwracać uwagę na otoczenie roślin, zwłaszcza jeżeli chodzi o kontakt z chemikaliami czy wodą. Jest to szczególnie istotne dla roślin o delikatnych liściach, takich jak fiołki afrykańskie. Ponadto trzeba zapewnić im miejsce, w którym nie będą narażone na działanie różnych kosmetyków takich jak dezodoranty, perfumy czy lakiery do włosów, ponieważ mają niekorzystny wpływ na rozwój roślin. 

Jeżeli postawimy naszą doniczkę z rośliną w pobliżu umywalki czy wanny, musimy mieć na uwadze, że może zostać ochlapana mydłem – wtedy jak najszybciej powinniśmy oczyścić ją ściereczką. Wszystkie kwiaty w łazience należy odpowiednio podlewać i dobrze nawozić, zgodnie z ich określonymi wymaganiami. Zazwyczaj nie ma potrzeby spryskiwania ich wodą, ponieważ wilgotność powietrza w łazience jest zazwyczaj wystarczająca. Warto jednak pamiętać o regularnym usuwaniu opadłych liści i kwiatów, które mogą łatwo zacząć pleśnieć.

Autor

Artykuły

Hej! Jestem Karolina i uwielbiam wszystko, co związane z lifestylem. Moją największą pasją jest urządzanie wnętrz - ciągle szukam nowych inspiracji i pomysłów, aby moje mieszkanie wyglądało jak z marzeń. Kiedy akurat nie buszuję po sklepach meblowych, to piszę artykuły, w których dzielę się swoimi trikami na piękne i przytulne cztery kąty.