Na rynku dostępny jest ogromny wybór pościeli. Każdy rodzaj materiału ma swoje unikalne właściwości. Dzięki tak szerokiemu asortymentowi konsumenci mogą idealnie dopasować pościel do swoich potrzeb i preferencji. Zastanawiasz się, jaki materiał na pościel spełni Twoje oczekiwania? Skorzystaj z naszych porad!
Rodzaj materiału pościeli – dlaczego jest istotny?
Wybór materiału na pościel jest kwestią estetyki, bo znacząco wpływa na wystrój sypialni oraz pozwala podkreślić styl wnętrza, ale to przede wszystkim kwestia zdrowia i komfortu. Różne materiały przepuszczają powietrze w innym stopniu.
Naturalne tkaniny są zdecydowanie bardziej przewiewne i pomagają w regulacji temperatury ciała. Pozwalają uniknąć przegrzania organizmu. Są polecane w szczególności osobom zmagającym się z nadmierną potliwością. Dla osób o wrażliwej skórze istotne jest z kolei, by pościel była wyjątkowo miękka i delikatna.
Rodzaj materiału decyduje również o trwałości poszewek na kołdry i poduszki. Wytrzymałe tkaniny dobrze znoszą częste pranie w wysokich temperaturach, co jest ważne dla higieny snu (pozwala eliminować bakterie i roztocza), a zarazem sprzyja utrzymaniu pościeli w nienagannym stanie.
Jakie są rodzaje materiałów na pościel?
Najpopularniejszym surowcem wykorzystywanym do produkcji pościeli jest bawełna i to nie bez powodu. Chętnie wybierają ją fani ekologicznych rozwiązań, jest bowiem naturalnym materiałem pochodzenia roślinnego. Jest oddychająca, zapewnia optymalny komfort termiczny i cechuje się dużą trwałością. Tkaniny bawełniane są bardzo różnorodne. Każda z nich ma swoje specyficzne cechy. Oto kilka najpopularniejszych bawełnianych materiałów pościelowych:
– perkal – tkanina o gęstym płóciennym splocie, lekko sztywna, o gładkiej, matowej powierzchni, bardzo trwała, może być prana i prasowana w wysokich temperaturach;
– satyna bawełniana – tkanina o satynowym splocie, który nadaje jednej stronie materiału elegancki, lekko połyskujący wygląd, jest miękka i delikatna (szeroką ofertę pościeli z satyny bawełnianej znajdziesz na https://www.panmaterac.pl/posciel-satyna-bawelniana-82);
– flanela – tkanina z okrywą runową, wyjątkowo przyjemna w dotyku, mięsista, a dzięki temu ciepła i przytulna;
– muślin – tkanina lekka, bardzo przewiewna, o dość luźnym splocie, bardzo miękka, przez co często wykorzystywana do szycia pościeli dla dzieci;
– jersey – dzianina lekko rozciągliwa, miękka, łatwa w pielęgnacji.
Naturalnym, przewiewnym materiałem jest też len. Z pewnością spotka się on z uznaniem osób, dla których liczy się jakość tekstyliów domowych. Len wykazuje dużą odporność na tarcie oraz rozciąganie, co sprawia, że pościel posłuży długi czas bez utraty swoich walorów estetycznych. Zwykły len jest sztywny, ale do produkcji pościeli używa się lnu, który jest specjalnie zmiękczany (len stonewashed). Pościel lnianą można bez większych problemów pielęgnować w warunkach domowych.
Pościel jedwabna to z kolei rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie luksusowy charakter wystroju sypialni. Jedwab jest szlachetną tkaniną z włókien pochodzenia zwierzęcego, tj. kokonów jedwabników. Ma gładką, śliską, błyszczącą powierzchnię, która jest przyjemna w dotyku. Dobrze przepuszcza powietrze. Świetnie sprawdzi się w przypadku osób mających tendencję do podrażnień skóry i z problematycznymi włosami, które łatwo elektryzują się, puszą albo łamią.
Niestety, ten luksus sporo kosztuje – jedwab jest jednym z najdroższych materiałów na pościel, głównie ze względu na proces produkcji, który wiąże się ze sporymi nakładami pracy i czasu. Pielęgnacja pościeli jedwabnej jest dość wymagająca. Konieczne jest zachowanie sporej ostrożności, by nie zniszczyć jej podczas prania lub prasowania. Jedwabiu nie można trzeć ani szorować. Zalecane są łagodne detergenty i niska temperatura wody i żelazka.
Obok kompletów pościeli uszytych z materiałów naturalnych, szeroko dostępne na rynku są pościele syntetyczne. Są chętnie wybierane przez użytkowników ze względu na swoje praktyczne właściwości oraz stosunkowo niską cenę w porównaniu do tkanin naturalnych. Są wytrzymałe, mniej podatne na zagniecenia, odporne na plamy i szybko wysychają, co jest wygodne zwłaszcza wtedy, gdy nie posiadamy suszarki bębnowej.
Niestety, syntetyczne włókna nie zapewniają takiej wentylacji jak materiały naturalne, co może prowadzić do uczucia gorąca i pocenia się, szczególnie w cieplejsze noce. Ponadto łatwiej się elektryzują, przez co mogą przyciągać kurz oraz włosy.
Szczególnym rodzajem pościeli syntetycznej jest pościel z mikrofibry, czyli materiału powstałego z cieniutkich włókien poliestrowych lub poliamidowych (wielokrotnie cieńszych od ludzkiego włosa). Pomimo że włókna są cienkie, mikrofibra jest wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne i odporna na częste pranie. Kolejnymi jej zaletami są: miękkość, łatwość w pielęgnacji (przede wszystkim brak konieczności prasowania) i przewiewność (mimo, że jest syntetykiem).
Pora roku a wybór pościeli
Jeśli chcesz zapewnić sobie spokojny sen przez cały rok, warto dostosować pościel do wymagań cieplnych, które zmieniają się wraz z porą roku. Latem warto postawić na pościel z lekkich materiałów, które zapewniają dobry przepływ powietrza, i dają delikatne uczucie chłodu, takich jak satyna bawełniana czy jedwab.
Zimą pościel powinna być jak najcieplejsza, aby zapewnić komfort nawet w najzimniejsze noce. W tej roli świetnie sprawdzą się pościele z flaneli lub bawełny o wysokiej gramaturze, które dobrze ogrzeją ciało. W okresach przejściowych, wiosną i jesienią, postaw na materiały, które dostosują się do zmieniających się warunków – zapewnią dobrą izolację cieplną, ale nie pozwolą na nadmierne przegrzanie ciała, gdy temperatura wzrośnie. Dobrym wyborem będzie perkal, muślin, jersey, mikrofibra.
Warto poświęcić chwilę, aby wybrać pościel, która naprawdę nam odpowiada – taką, w której czujemy się „u siebie” i która sprawi, że każda noc będzie komfortowa, a każdy poranek przyjemniejszy.